Müzik Grupları

Doksanlı yılların başında müzik yaşantısına başlayan grup elemanlarından vokalist Kaan Tangöze öğrenim görmek amacı ile gittiği Seattle'da müzik yaşamına devam etti ve Türkiye'de çıkarmak istediği albüm için parçalar hazırladı.Türkiye'deki grubu Mad Madame "(Kaan Tangöze, Ari Barokas ve Yakup Trana)" ile Seattle ve Los Angeles'da yayınlanan toplama albümlerde yer aldı. Türkiye'ye döndüğünde Blue Blues Band'ile beraber çalışan Batuhan Mutlugil'i de Ari Barokas ile beraber çaldıkları Mad Madame grubuna dahil ederek şimdiki grupları olan gurupları Duman'ı 1999 yılının ilk çeyreğinde kurdular.Ancak Yakup Trana bu gruba dahil olmadı.

Vokal ve gitarda Kaan Tangöze, gitar ve geri vokalde Batuhan Mutlugil, bas gitar ve geri vokalde Ari Barokas, bateride ilk başta Alen Konakoğlu'dan ama daha sonra Cengiz Baysal'dan oluşan Duman, 1. albüm hazırlığını tamamladı ve albümünü çıkartmak için yola koyuldu.Ancak daha grubun isimlerini koymamışlardı.Daha sonra Halimiz Duman isimli şarkısından yola çıkarak grubun adını Duman koydular.

Daha sonra Duman 1999'da çıkan "Eski Köprünün Altında" isimli albümleri ile ilk çıkışını yaptı ve kendilerince "kemik kitle" dedikleri hayran topluluğunu oluşturdu. Bu ilk albüm olduğu için 99'lu yıllardaki Duman şimdiki Duman gibi değildi tabii. Bu albümden Eski Köprünün Altında, Hayatı Yaşa, Bebek şarkılarına klipleri çekildi. Bebek isimli şarkısına klip çekmeden önce Duman yaptığı bir röportajda Halimiz Duman isimli şarkısını akustik biçimde çaldı ve bunu da klip yaptılar.Ancak klip yayınlanmadı.

Büyük çıkış yaptığı albümü "Belki Alışman Lazım" albümünde ise Duman artık Türkiye'de en popüler rock grupları listesine girmeyi başarmıştı. Asıl Duman 2002'de doğmuştu. Duman bu albümünde ise Herşeyi Yak şarkısıyla muhteşem bir çıkış yaptı ve bu şarkısı da dahil bu albümünde toplam 5 tane klip çektiler.

Duman severler grubun müthiş sahne performansını yansıtan "Konser" albümü ve yine NR1 Müzik tarafından 2004 yılının Ekim ayında yayınlanan Türkiye’nin ilk müzik DVD’si "Bu Akşam" ile teselli bulmuşlardı. Belki Alışman Lazım isimli stüdyo albümleri çıktıktan sonra 2.5 yıl kadar yakın bir aradan sonra 2005'in Haziran aylarında "Seni Kendime Sakladım" adlı 3. stüdyo albümlerini yayınladılar ve albümle aynı ismi taşıyan Seni Kendime Sakladım şarkısıyla çıkış yaptılar. Duman grubu bu albümdeki ve konserlerdeki başarılarından dolayı altın kelebek ödülünü aldılar ve ödüllerini Erkin Koray'a bu bize değil size layık diyerek ona verdiler.

2006 yılında Kaan Tangöze'nin eski grup arkadaşı ve Ari Barokas'ın kuzeni Yakup Trana ile bir single/albüm yayınladılar. Bu albüm 2 tane single’dan oluşuyordu ve klip "Karanlıkta" şarkısına çekildi.

Kaan Tangöze ve Batuhan Mutlugil 2006 yılında vatani görevlerini yerine getirmek için askere gittiler. Askerlik öncesi NR1 Müzik ile tüm bağlar koparılmıştı. Askerlikleri bittikten sonra, Duman grubu şuanki menajerleri Şermin Ekinci ile anlaşıp hızla konserlerini vermeye ve seyircileri tekrardan coşturmaya başladılar.Başta davulcu sorunları yaşayan grupta sonradan taşlar yerine oturdu. İlk albümde gruba Alen Konakoğlu eşlik etti fakat 2. ve 3. albüm kayıtlarında grup Cengiz Baysal'la çalıştı. Alen Konakoğlu ise 2007 yılına kadar sahne performanslarında grupla birlikte olmaya devam etti. 2007 yılından itibarense Alen Konakoğlu gruptan ayrılarak Nil Karaibrahimgil'in davulculuğuna geçmiştir ve Cengiz Baysal Duman grubunun hâlihazırda çalışmakta olduğu tek baterist konumuna gelmiştir.

Artık Duman yeni albüm sinyallerini veriyordu ki NR1 11 Aralık 2007 tarihinde En Güzel Günüm Gecem 1999-2006 adlı albümünü çıkardı. Duman severlerini tatmin etmenin en kolay yolu buydu. 2008 yılında çıkması beklenen yeni stüdyo albümlerinin 2009 yılına sarkması hayranları arasında büyük üzüntü yaratmıştı. Duman 2008'in Eylül ayında Antalya'da vermiş oldukları konserde yeni albümde yer alan iki parçayı seslendirmiş ve büyük beğeni toplamıştı. Hayranların yeni albüm beklentisini NR1 Müzik 2 Eylül 2006’da ki verdiği Rock’N Coke konserinin DVD'sini yayınlayarak bastırmaya çalışmıştır.Ayrıca Duman 3 Nisan'da resmi internet sitesini değiştirmiştir.

Duman grubu 8 Aralık 2008 tarihinde,2009 18 Mart 'ta çıkan yeni albüm parçalarının kayıtlarını İrlanda'da yapmıştır ve yaklaşık 2 ay süren kayıtlar süresince Duman grubu İrlanda'da kalmıştır. Daha sonradan Duman 7 Şubat 2009 tarihinde İrlanda'da kayıtlarını bitirip kendi ana vatanları Türkiye'e dönmüştür.Duman, yeni albüm kayıtlarını Dublinde, Muse, Snow Patrol, Manic Street Preachers, R.E.M, The Editors, The Departure gibi dünyaca tanınmış Rock gruplarının da kayıtlarını yaptığı Grouse Lodge Stüdyosu’nda 65 günde gerçekleştirmiştir.Duman yeni albümünü Sony BMG Müzik etiketiyle satışlara sunmuş ve yeni çıkan albümde prodüktörlüğü ilk defa Duman grubu yapmıştır.Duman bu albümde tarzını az da olsa değiştirmiştir.Şu ana kadar albümlerdeki söz ve müziklerini Kaan Tangöze ve Ari Barokas yapmıştır.Ama bu albümde bazı şarkıların söz ve müzikleri Batuhan Mutlugil'e ve Duman'ın 4. elemanı Cengiz Baysal'a ait şarkılar da vardır.Grup albümün ilk gala konserini İstanbul Bostancı Gösteri Merkezi'nde vermiştir.

Duman ,Duman I albümündeki Rezil parçasında bulunan lem yelid löp yutar sözü ile de eleştirilmiştir. Kaan Tangöze, bu parçayı dini kötü yollarda kullananları eleştirmek için çıkardıklarını belirtmiştir.

18 Temmuz 2009 tarihinde saat 20:50'de verdiği Rock'N Coke Konseri'nde, Dream TV sadece Duman'ın 3 şarkısını yayınlamıştı.Bundan dolayı büyük bir hayal kırıklığı geçiren hayranları buna isyan ettiler.Hatta Facebook'ta Duman hayranları Anti Dream TV [1] adında bir grup bile oluşturdular.2 gün sonra Duman'ın menejeri Şermin Ekinci, Dream TV ile aralarında bir sorun olmadıkları,hatta Dream TV'nin Duman'ı desteklediklerini,3 şarkı yayınlamalarının nedeni ise konser videolarının hemen internete yayılmasıdır demiştir.

Duman 18 Mart 2009 tarihinde çıkardığı Duman I ve Duman II albümünden ilk klibini Dibine Kadar şarkısına Kemerburgaz'da bulunun taş ocaklarında hayranlarıyla birlikte çekmiştir.Bu klibin yönetmenliğini Pearl Jam, Radiohead, Placebo gibi ünlü sanatçılarında klip yönetmenliğini yaptığı Yon Thomas yapmıştır.Duman bu albümlerinin ikinci klibini ise Senden Daha Güzel şarkısına 16 Ekim İzmir Ooze Venue ve 17 Ekim Ankara Saklıkent konserleri sırasında çekmiştir.Klibi birçok hayranları beğenmese de klip Türkiye'de bir ilktir.Çünkü klibi izleyenler Duman'ın gözünden konser alanını gözlemle fırsatı buluyorlar.

  • Duman Duman II adlı albümünden Senden Daha Güzel şarkısına klip 2. klibini çekmiştir. Klibin çekimlerinde ki konserler Ankara'da ki ve İzmir'de ki konserlerdir.
  • Duman grubu 6. Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri tarafından en iyi müzik grubu seçilmiştir.


Albümleri

Eski Köprünün Altında (1999)- NR1
Belki Alışman Lazım (2002) - NR1
Konser (2003) - NR1
Bu Akşam Konser DVD'si (2004) - NR1
Seni Kendime Sakladım (2005) - NR1
En Güzel Günüm Gecem 1999-2006 (2007) - NR1
Duman Rock'N Coke Konseri (2 Eylül 2006) (2008) - NR1
Duman I (2009)- Sony BMG
Duman II (2009) - Sony BMG

Konuk Olduğu Albümleri

İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek (albüm) (2005) - Doublemoon
Yakup & Kaan & Batuhan - Karanlıkta (2006) - EMI
Sınav Soundtrack (2006) - Sony BMG
Bulutsuzluk Özlemi 20 Yaşında (2007) - DMC

Yayınlanmış klipleri

Köprüaltı (1999) - Eski Köprünün Altında
Hayatı Yaşa (1999) - Eski Köprünün Altında
Bebek (2000) - Eski Köprünün Altında
Herşeyi Yak (2002) - Belki Alışman Lazım
Oje (2002) - Belki Alışman Lazım
Bu Akşam (2003) - Belki Alışman Lazım
Belki Alışman Lazım (2003) - Belki Alışman Lazım
Çile Bülbülüm [Konser] (2003) - Konser
Seni Kendime Sakladım (2005) - Seni Kendime Sakladım
Aman Aman (2006) - Seni Kendime Sakladım
Karanlıkta (2006) - Yakup & Kaan & Batuhan - Karanlıkta D
En Güzel Günüm Gecem (2006) - Seni Kendime Sakladım
Dibine Kadar (2009) - Duman I
Senden Daha Güzel (2009) - Duman II

Yayınlanmamış klipleri

Halimiz Duman [Akustik] (1999) - Eski Köprünün Altında
Ah (2002) - Belki Alışman Lazım
Olmadı Yar [Konser] (2003) - Konser
İstanbul [Konser] (2004) - Bu Akşam DVD-VCD
İstanbul [Canlı Performans] (2004) - İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek
Yanıbaşımdan (2006) - Sınav Soundtrack

Teklileri

Köprüaltı (1999) - Eski Köprünün Altında
Hayatı Yaşa (1999) - Eski Köprünün Altında
Bebek (2000) - Eski Köprünün Altında
Herşeyi Yak (2002) - Belki Alışman Lazım
Oje (2002) - Belki Alışman Lazım
Bu Akşam (2003) - Belki Alışman Lazım
Çile Bülbülüm [Konser](2003) - Konser
Belki Alışman Lazım (2003) - Belki Alışman Lazım
Seni Kendime Sakladım (2005) - Seni Kendime Sakladım
Aman Aman (2005) - Seni Kendime Sakladım
Karanlıkta (2006) - Yakup&Kaan&Batuhan - Karanlıkta
En Güzel Günüm Gecem (2006) - Seni Kendime Sakladım
Dibine Kadar (2009) - Duman I
Senden Daha Güzel (2009) - Duman II

Hakkında az bilinenler

Duman'ın ilk konser verdiği yer Mojo'dur.
Grubun gitarları Fender markasındandır.
İstanbul Hatırası: Crossing The Bridge belgeselinde Kaan Tangöze İstanbul'un Beyoğlu semtini yorumlar.
Grubun solisti Kaan Tangöze ve Batuhan Mutlugil, Fenerbahçe'lidir.
Grubun basçısı Ari Barokas Galatasaray'lıdır.
Duman grubunun Müslüm Gürses konserleri için hazirlandigi stüdyo Mecidiyeköy'dedir.
Duman askere gitmeden önceki konserini Yeni Melek'te vermiştir.
Duman askerden sonraki ilk konserini Ankara, Vişnelik'te vermiştir.
Kaan Tangöze'nin hoşlandığı bardak ince belli çay bardağıdır.
Duman konserlerinin %90'nını Sadece Koklayacaktım şarkısıyla başlatıp Köprüaltı şarkısıyla bitirmektedir.Ancak yeni albümler çıktıktan sonra konserlerini hep Dibine Kadar şarkısıyla başlatıp Helal Olsun şarkısıyla bitirmektedirler.
Batuhan Mutlugil Duman'dan önce Blue Blues Band'de babası Batu Mutlugil'le birlikte çalışıyordu.
Batuhan Mutlugil'in Batu Luca adında bir oğlu vardır.
Duman Masal isimli şarkısında Adnan Menderes Deniz Gezmiş'in asılmasına eleştirili bir yaklaşımda bulunmustur
Duman grubu Bulutsuzluk Özlemi'nin 20. yıl konserinde Bulutsuzluk Özlemi grubuna sahnede eşlik etmiştir.
Solist Kaan Tangöze cep telefonunu kullanmaya daha 2008'in yaz aylarında başlamıştır.
Grup üylerinin hiçbirinin evinde internet bağlantısı yoktur.
Kaan Tangöze her zaman portakallı votkayı tercih etmektedir.Hatta bir röportaj programında portakallı votka içerken muhabir [[Kaan Tangöze'ye içtiğiniz nedir diye sormuştur.Kaan Tangöze'nin cevabı ise Portakallı Ördek Suyu olmuştur.
Batuhan Mutlugil'in Fenerbahçe Spor Kulübü'nden yelken şampiyonluğu vardır.
Duman grubu siyasi olarak sol görüşe yakın ancak tarafsız bir politika izler.
Grup üyeleri tam bir futbol fanatiğidir. Önceleri turnelerde, sahne öncesi maç yaparken Batuhan Mutlugil'in ayağını kırmasından sonra maçlarına Playstation'da devam etmektedirler.
Grubun solisti Kaan Tangöze Dağlar Bağlar şarkısının sonunda gülmektedir. Bundan dolayı şarkının sonunda çok kısık bir sesle Batuhan Mutlugil Kaan Tangöze'ye Psikopat herif demektedir.
Grubun bateristi Cengiz Baysal Pleri söyleyememektedir.Onun yerine F demektedir. Punk yerine Funk demesi gibi.

Menu