Müzik Grupları

1990'da Nail Yurtsever, Ali Geçimli ve Şener Yıldız olmak üzere üç Bingöl'lü genç tarafından "Koma Çepexçûr" olarak kurulmuştur. 1992'de MKM'nin faaliyetine katılmış ve Nikolay Alekseyeviç Ostrovsky'nin Selam! Yaşam Ateşi adlı kitabından esinlenerek adını değiştirmişlerdir.İstanbul'da bulunan Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM; Kürtçe: Navenda Çanda Mezopotamya: NÇM)'nin müzik gruplarından biridir. ‘Adarê’ , ‘Helin’ De were adında üç albümü var. Kürt müziğini Doğu-Batı senteziyle halka sunduklarını söyleyen Agirê Jiyan üyelerinden Ahmet Tabar; “Türkiye’de insanlar sanata ticari mantıkla bakmıyor, gerçekten değer veriyorlar. Yani sanata sanat gözüyle bakıyorlar. Agirê Jiyan ise doğuşundan beri bu misyonunu korudu. Genç bir ekip olarak daha çok gençliğe hitap eden ve kendi bünyesinde gençleri buluşturan bir grup olduk.

Dolaysıyla müziğimiz de dinamik oldu. Daha canlı, o döneme hitap eden müzikler oldu. Biz 1990′lı yıllarda mücadelenin sıcak olduğu bir dönemde yapılandık. İster istemez oradan da etkilendik. Genç olmamızın verdiği dinamizmde sanatımıza yansıdı”


Agirê Jiyan’ın, müziğine yüklendiği  misyon konusunda ise “Türkiyeli halklarla barışık bir şekilde buluşturmaya çalıştık. Bunu bir noktada başardık diye düşünüyorum. Çünkü geldiğimiz noktada Agirê Jiyan sadece Kürt halkının ilgilendiği bir müzik grubu değil, Karadeniz’den, Edirne ve Kars’a kadar kendimizi kabul ettirmeyi başardık. Farklı ideolojilere sahip insanların dışında, meseleye insancıl bakan herkesin dinlediği bir müzik grubu olduk. İdeolojisi olsun veya olmasın yaptığımız müzikle kültürümüzü müziğimize sanatımızla yansıtmaya çalışıyoruz” diyor

Agıre Jiyan Bestelerinin konusunu sevgi, sevda aşk şarkıları, ağıtlar ve oyunların yanında toplumsal olgulara değinen örneğin 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günüyle ilgili de beste  yapan bir grup.

 

Menu