Tiyatro Gruplarını Tanıyalım

Kent Oyuncuları (Kenterler)

Yıldız Kenter ve Müşfik Kenter kardeşlerin kurucusu olduğu özel tiyatro.

Kenter kardeşler; 1951'den 1962'ye kadar oyun sergiledikleri Site tiyatrosunun adını değiştirerek Kent Oyuncuları yaptılar. Yıldız Kenter'in eşi Şükran Güngör de gruptaydı. Bir süre Karaca Tiyatrosu’nda, sonra da Dormen Tiyatrosu’nda konuk oyuncu olarak perde açtılar. Uzun zaman turnelerle Anadolu'yu dolaştılar. Bir süre sonra (1968) kendi tiyatrolarını yaptırıp, Harbiye’deki “Kenter Tiyatrosu”na taşındılar. Açılışta da "Kent Oyuncuları" adlı bir dergi çıkardılar.

Kent Oyuncuları, bugün Türkiye'nin birçok sanatçısına bir okul olarak, ekol haline gelmiş bir geçmişe sahiptir. Halen aktif tiyatronun yanı sıra; Akademi Kenter adıyla sanatçılık eğitimi vermektedirler.



Topluluğun bir oyununun afişinde Yıldız Kenter


İletişim :
Kenter Tiyatrosu Halaskargazi Cad. No: 35 Harbiye - İstanbul
Tel: 0.212.246 35 89 - 0.212.247 36 34
Faks: 0.212.247 92 95
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
www.kentertiyatrosu.org

Kadrosu

  • Yıldız Kenter
  • Müşfik Kenter
  • Mehmet Birkiye
  • Kadriye Kenter
  • Hakan Gerçek
  • Engin Hepileri
  • Bülent Şakrak
  • Demet Evgar
  • Okan Yalabık

Oyunları

  • 1960 – 1961
    • Evdeki Yabancı (Claude Magnier)
    • Yarın Cumartesi (Güner Sümer)
    • Kapıcı (Harold Pinter)
    • Öfke (John Osborne)
    • Antigone (Jean Anouilh)
    • Baharın Sesi (John Von Drutten)
  • 1961 – 1962
    • Raşomon (Fay Michael Kanin)
    • Aptal Kız (Marcel Achard)
    • Büyük Sebastiyanlar (Hovard Lindsay-Russeli Crouse)
    • Aşk Efsanesi (Jean Anouilh)
    • Nalınlar (Necati Cumalı)
  • 1962 – 1963
    • Sandalyeler – Ders (Eugène Ionesco)
    • Mary-Mary (Jean Kerr)
    • Nalınlar (Necati Cumalı)
    • Martı (Anton Çehov)
  • 1963 – 1964
    • Derya Gülü (Necati Cumalı)
    • Kim Korkar Hain Kurttan (Edward Albee)
    • Gülerek Giriniz (Joseph Stein)
    • Kalbin Sesi- Halkın Gözü (Peter Shaffer)
    • Miras (Ruth ve Augustus Goetz)
  • 1964 – 1965
    • Üç Kuruşluk Opera (Bertolt Brecht)
    • Taşralı (Chales Dyer)
    • Pembe Kadın (Hidayet Sayın)
  • 1965 – 1966
    • Pembe Kadın (Hidayet Sayın)
    • Karakolda (Sidney Kingsley)
    • Ver Elini Yeni Dünya (Brian Friel)
  • 1966 – 1967
    • Ver Elini Yeni Dünya (Brian Friel)
    • Fadik Kız (Orhan Asena)
    • Deli İbrahim (A.Turhan Oflazoğlu)
    • Bir Garip Çift (Neil Simon)
  • 1967 – 1968
    • Mikadonun Çöpleri (Melih Cevdet Anday)
    • Küçük Devler (Hidayet Sayın)
    • Bir Aşk Hikayesi (Gebor Von Vaszary)
  • 1968 – 1969
    • Hamlet (W. Shakespeare)
    • Çöl Faresi (Ladislaus Fodor)
    • Kırk Kırat (Barillet ve Gredy)
  • 1969 – 1970
    • Batak Göl (A.Zeki Özturanlı)
    • Salıncakta İki Kişi (William Gibson)
    • Bedel (Arthur Miller)
    • İhtilal Var (Sadık Şendil)
    • Kelebekler Gibi (Leonard Gershe)
  • 1970 – 1971
    • Üç Kız Kardeş (Anton Çehov)
    • Çiçu (Aziz Nesin)
    • İçerdekiler (Melih Cevdet Anday)
    • Hocamın Olgunluk Çağı (Jay Person Allen)
  • 1971 – 1972
    • Pembe Kadın (Hidayet Sayın)
    • Fareler ve İnsanlar (John Steinbeck)
    • Sevmek İsterdim Babamı (Robert Anderson)
    • Pisi-Pisi (Bill Manhoff )
    • Ayak Takımı Arasında (Maksim Gorki)
  • 1972 – 1973
    • Kim Kimi Kimle (Alan Ayckbourn)
    • İnsan Denen Garip Hayvan (Anton Çehov - Gabriel Araut)
    • Noel Babayı Kim Öldürdü (Terence Feely)
    • Kabak (F. Scoot Fitzgerald)
  • 1973 – 1974
    • İkinci Sokak (Neil Simon)
    • Hayattan Yapraklar (Nezihe Araz)
    • Küçük Mutluluklar (John Patrick)
    • Oturma Odası (Graham Greene)
    • Reçetesi Peçete (Muzaffer İzgü)
  • 1974 – 1975
    • Oturma Odası (Graham Greene)
    • Reçetesi Peçete (Muzaffer İzgü)
  • 1975 – 1976
    • Katır Tırnağı (Barillet ve Gredy)
    • Günden Geceye (Eugene O’Neill)
    • Kafesten Bir Kuş Uçtu (Dale Wasserman)
  • 1976 – 1977
    • Yasak Elma (Arthur Miller)
    • Buzlar Çözülmeden (Cevat Fehmi Başkut)
  • 1977 – 1978
    • Çöl Faresi (Ladislaus Fodor)
    • Seneye Bugün (Bernard Slade)
    • Bir Daha Oyna (Woody Allen)
    • Yürüyen Geceyi Dinle (Necati Cumalı)
    • Adını Siz Koyun (Alan Ayckbourn)
  • 1978 – 1979
    • Odalar (Alan Ayckbourn)
    • Vanya Dayı (Anton Çehov - Behçet Necatigil)
    • Ay Herkese Gülümser (Eugene O’Neill)
  • 1979 – 1980
    • Bodrumdaki Pencere (Curt Flotow-Horst Pillau)
  • 1980 – 1981
    • Harold ve Maude (Colin Higgins)
    • Bir Garip Orhan Veli (Orhan Veli Kanık)
  • 1981 – 1982
    • Harold ve Maude (Colin Higgins)
    • Cyrano de Bergerac (Edmond Rostand)
    • Babalar ve Oğullar (İvan Sergeyeviç Turgenyev)
  • 1982 – 1983
    • Harold ve Maude (Colin Higgins)
    • Babalar ve Oğullar (İvan Sergeyeviç Turgenyev)
    • Bir Garip Orhan Veli (Orhan Veli Kanık)
    • Savunma (David W. Hinselb)
    • Ölümü Yaşamak (Orhan Asena)
    • Arzu Tramvayı (Tenesse Williams)
  • 1983 – 1984
    • Arzu Tramvayı (Tenesse Williams)
    • Savunma (David W. Hinselb)
    • Ben Anadolu (Güngör Dilmen)
  • 1984 – 1985
    • Ben Anadolu (Güngör Dilmen)
    • Arzu Tramvayı (Tenesse Williams)
    • Gönül Suçları (Beth Henley)
    • Bir Kadın Bir Erkek (Umur Bugay)
    • Bir Garip Orhan Veli (Murathan Mungan –oyunlaştıran- )
    • Savunma (David W. Hinselb)
  • 1985 – 1986
    • Beş Yol (Sergey Kokovkin)
    • Uzaklar (Ülker Köksal)
    • Kahramanlar ve Soytarılar (Talat Halman)
    • Bir Garip Orhan Veli (Murathan Mungan –oyunlaştıran- )
  • 1986 – 1987
    • Nice Yıllar (Alan Ayckbourn)
    • Kökler (Arnold Wesker)
    • Ben Anadolu (Güngör Dilmen)
    • Uzaklar (Ülker Köksal)
  • 1987 – 1988
    • Bir Çift Kanat (Athol Fugard)
    • İnsan Denen Garip Hayvan (Anton Çehov’dan derleyen Gabriel Arout)
    • Bir Garip Orhan Veli (Murathan Mungan –oyunlaştıran-)
    • Yarın Cumartesi (Güner Sümer)
    • Kökler (Arnold Wesker)
  • 1988 – 1989
    • Van Gogh (W. Gordon Smith)
    • Küçük Mutluluklar (John Patrick)
    • Bir Garip Orhan Veli (oyunlaştıran: Murathan Mungan)
  • 1989 – 1990
    • Bir Şey Yap Met (Aziz Nesin)
    • Yalnızlığın Oyuncakları (Mehmet Baydur)
    • Şafak Yıldızları
  • 1990 – 1991
    • Kim Kimi Kimle (Alan Ayckbourn)
    • Harold ve Maude (Colin Higgıns)
    • Eski Fotoğraflar (Dinçer Sümer)
  • 1991– 1992
    • Sevgili Yelena Sergiyevna (Ludmila Razumauskaya)
    • Maskeli Süvari (Mehmet Baydur)
    • Fehim Paşa Konağı (Turgut Özakman)
  • 1992 – 1993
    • Konken Partisi (D.L.Coburn)
    • Görünmez Dostlar (Alan Ayckbourn)
    • Çok Uzak Fazla Yakın (Adalet Ağaoğlu)
  • 1993 – 1994
    • Konken Partisi (D.L.Coburn)
    • Görünmez Dostlar (Alan Ayckbourn)
    • Nalınlar (Necati Cumalı)
    • Bir Garip Orhan Veli (Murathan Mungan)
    • Savunma (David V. Rinsels)
  • 1994 – 1995
    • Lütfen Kızımla Evlenir misiniz? (Muzaffer İzgü)
    • Ver Elini Broadway (Neil Simon)
    • Savunma (David V: Rinsels)
    • Bir Garip Orhan Veli (Murathan Mungan)
    • Kuva-i Milliye (Nazım Hikmet)
  • 1995 – 1996
    • Lütfen Kızımla Evlenir misiniz? (Muzaffer İzgü)
    • Ver Elini Broadway (Neil Simon)
    • Ramiz ile Jülide (Refik Erduran)
  • 1996– 1997
    • Ramiz ile Jülide (Refik Erduran)
    • Eşek Dağın Sevdalısı (Refik Erduran)
    • Umut Şarkıları (Athol Fugard)
  • 1997 – 1998
    • Maria Callas (Terence Mc Nally)
  • 1998 – 1999
    • Helen Helen (Eric Emmanuel Schmitt)
    • Martı (Anton Çehov)
    • Aşk Olsun (Claude Magnier)
  • 1999 – 2000
    • Martı (Anton Çehov)
    • Nükte (Marget Edson)
    • Oyunun Oyunu (Michael Frayn)
  • 2000 – 2001
    • Sesler Ziller Bizler (Michael Frayn)
    • Nükte (Marget Edson)
    • Hep Aşk Vardı (Yıldız Kenter)
    • Huysuz İhtiyar (Oğuz Aral)
  • 2001–2002
    • Çözüm (David Auburn)
    • Hep Aşk Vardı (Yıldız Kenter)
  • 2002 –2003
    • Hep Aşk Vardı (Yıldız Kenter)
  • 2003-2004
    • Sırça Kümes (Tenesse Williams)
    • Huysuz İhtiyar (Oğuz Aral)
    • İnshmorelu Yüzbaşı (Martin McDonagh)
    • Aşk Çemberi (David Hare)
  • 2004-2005
    • Oscar ve Pembeli Meleği (Eric Emmanuel Schmitt)
    • İki Hayat Sonra (Brian Friel)
    • Nasrettin Hoca Bir Gün (Sönmez Atasoy)
    • İnshmorelu Yüzbaşı (Martin McDonagh)
    • Kumarbazın Seçimi (Patrick Marber)
  • 2005-2006
    • Kumarbazın Seçimi (Patrick Marber)
    • Gece Mevsimi (Rebecca Lenckiews)
  • 2006-2007
    • Kumarbazın Seçimi (Patric Marber)
    • Gece Mevsimi (Rebecca Lenckiews)
    • Anna Karenina (Lev Nikolayeviç Tolstoy)
    • Ben Anadolu (Güngör Dilmen)
  • 2007-2008
    • Ben Anadolu (Güngör Dilmen)
    • 39 Basamak (John Buchan/Patrick Barlow)
    • Açık Denizde (Slowomir Mrozek)
    • Kuyruk (Israel Horowitz)
  • 2008-2009
    • Ben Anadolu (Güngör Dilmen)
    • 39 Basamak (John Buchan/Patrick Barlow)
    • Victoria (Dulcinea Langfelder)
    • Cimri (Moliere)
Menu