Tiyatro Gruplarını Tanıyalım

Vetiyatro 2006 yılında Ankara Değişim Atölyesi Oyuncuları’nın bir parçası olarak İstanbul Değişim Atölyesi Oyuncularını kurarak İstanbul’da da tiyatro çalışmalarına başladık. Aradan geçen dört sene içinde sahne ve sokak performanslarıyla yaklaşık 14 farklı oyun gerçekleştirdik.
Amacımız 2001–2006 yılına kadar taşıdığımız estetik-sanatsal birlikteliği Ankara’dan sonra İstanbul’da da sürdürmekti. Bir özel tiyatro olarak ilk defa bir başka ilde şubesini gerçekleştirdik tiyatromuzun. Bu şüphesiz önemli bir deneyim ve değerdir.
Bugün gelinen noktada Ankara Değişim Atölyesi Oyuncuları ile İstanbul Değişim Atölyesi Oyuncuları arasında dostluğumuz dışında, teatral anlamda bir bağımız kalmamıştır.
Bu anlamıyla İstanbul’daki ekibimiz bir dizi tartışmadan sonra “vetiyatro” adını almaya karar vermiştir. İstanbul DAO adıyla ürettiğimiz tüm oyunlar bizim için bir değerdir;  “vetiyatro” topluluğu hepsine sahip çıkar ve kendisinin kabul eder.
Üretimlerimiz

KRİSTAL GECE (2010)
(Anne Frank’ın Hatıra defteri)

YÖNETEN: Nevzat Süs
OYUNLAŞTIRAN: Müge Saut
MÜZİK: Damla Aydın

ZENGİN MUTFAĞI ( 2008 – 2009 ) “vetiyatro adıyla devam eden oyunumuz”
Yazan: Vasıf Öngören
Yöneten: Müge Saut

KAYIP ( 2006 – 2007 )
Yazan: Edward Albee
Yöneten: Müge Saut

ÜBÜ ( 2005 – 2006 )
Yazan: Alfred Jarry
Yöneten: Nevzat Süs – Bülent Erdoğan
Uyarlayan: Müge Saut

BEN ULRİKE BAĞIRIYORUM ( 2005 – 2006 )

VENEDİK PAŞA ( 2005 – 2006 )

Yazan: Nevzat Süs
YAZGI ( 2005 – 2006 )
Yazan: Kemal Özer

KIZIL İLE BEYAZ – SİVAS ( 2005 – 2006 )
Yazan: Ozan Özgür
Yöneten: Nevzat Süs

NEREYE PAYİDAR  ( 2005 – 2006 )
Yazan: Bilgesu Erenus
SIVACILAR  ( 2005 – 2006 )
Yazan: Nevzat Süs

DAVET
Yazan: Nazım Hikmet

ONBEŞLER ( 2005 – 2006 )
Yazan: Nazım Hikmet

YÜRÜYÜŞ

TANYA ( 2007 – 2008 )
Yazan: Nazım Hikmet
Yöneten: Nevzat Süs

SEL (2008 – 2009 )
Yazan: Nevzat Süs

MANİFESTO


Her şeyin hızla tüketildiği çağımızda bir gelecek kurgusu yaratmalıyız. Umutsuzca, hızın kollarına bırakarak kendimizi ne denli mutlu bir hayat geçirebiliriz? Oysa varlığımız sadece et, kemik ve sinirler değildir. Varlığımızın bu olmadığına dair büyük bir doğruluk ve inanç taşıyoruz.
Bedenimiz, aklımız bizi geleceğe taşırken, gereksiz tüketim lafazanlığından kurtulmalıyız. Teknolojik ilerlemeler, bilimsel atılımlar ve sanal dünya çağının düşüncelerimizi esir alacak kadar gelişmiş ve yeterli olduğu söylenebilir mi? Ya da bizleri çevreleyen suni bir akışa topyekun teslim olmuşsak, neden hala insanlıktan bahsediyoruz? İnsanca bir yaşam arzusu hala geçerlidir çünkü. Hala umut edilecek kadar yücedir.
Tiyatro sanatı İnsan' ın geleceğe dair bir düş kurmasını sağlar. Tiyatro sanatı izleyicisini keyiflendirirken yenileyip değiştirir de. O halde soluğumuzu tamamen yitirmeden, bizleri boğan, yavaş yavaş yok eden yaşamsal oyundan eylemlerimizle kurtulalım. Kendimizi değiştirerek eyleyelim ilk önce.
Özgürleşmenin yolları vardır…
Bizler içine kapatıldığımız kapandan kurtulma cesaretini gösterdiğimizde, özgürleşmenin de yolunu açmış olacağız.


İLETİŞİM
www.vetiyatro.com
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
0536 214 27 33


Menu